Skip to content Skip to footer

Psihoterapija

Proces psihoterapije lahko močno prispeva k transformaciji pri posamezniku. Življenje je polno izzivov, negotovosti in na sploh trenutkov, ko se sprašujemo, kako naprej oziroma sami ne zmoremo narediti naslednjega koraka. Včasih se zdi, da je krmarjenje po teh kompleksnih možnostih preobremenjujoče, zaradi česar se lahko počutimo izgubljene, kot da smo obtičali, ali odrezane od sebe in drugih.

V takem primeru je mnogokrat zelo koristno, da se po pomoč obrnemo na izkušenega strokovnjaka, ki skupaj z nami raziskuje, kaj lahko naredimo, da uresničimo svoje želje. Tekom življenja se ljudje navadimo nekega ravnanja, vedenja, čustvovanja ali razmišljanja, ki je v tistem trenutku najboljše za nas. A ko se naša življenjska situacija spremeni, pogosto opazimo, da ta način ni več optimalen. Takrat je potrebno, da v svoje življenje uvedemo določene spremembe, ki bodo prispevale k boljšemu počutju na različnih področjih. Največkrat je to najlažje doseči v psihoterapevtskem odnosu.

Psihoterapija ponuja varen, zaupen in podporen prostor, v katerem lahko oseba raziskuje svoje misli, čustva in vedenje pod vodstvom usposobljenega terapevta.

Pogosto se ljudje odločimo za spremembo, ko se pojavijo določene težave. Ko imamo občutek, da so se nakopičili problemi, ki jih ne znamo ali ne zmoremo sami rešiti. Včasih pa si želimo samo na splošno bolj zadovoljivega življenja, da bi nekaj naredili zase in za svojo osebno rast.

Kadar govorimo o psihoterapiji, imamo vedno v mislih proces. Psihoterapija ne pomeni le enega srečanja, ampak več teh. Nikoli ne moremo predvideti, koliko srečanj bo potrebnih za razrešitev simptomov ali dosego želenih izidov, saj je to odvisno od vsakega posameznika. Predvsem je odvisno tudi od tega, koliko so ljudje v času psihoterapevtskega procesa aktivni v preizkušanju novih, zase bolj smiselnih načinov delovanja.

Sama se ob svojem delu opiram na različne teorije in koncepte, predvsem pa me zanima oseba, s katero se srečam in kaj potrebuje. Svoje delo prilagajam vsakemu posamezniku s tem, da se mu pridružim v njegovem načinu delovanja in ga spremljam na poti do želene rešitve. Pomemben element dela predstavlja tudi hipnoza, saj verjamem, da vsaka terapevtska komunikacija vsebuje elemente hipnoze in tako lahko ljudje hitreje in bolj učinkovito dosežejo želeno. Na ta način smo ljudje bolj odprti in pripravljeni izkoristiti svoje vire moči, a imamo vseeno vso kontrolo nad dogajanjem. Pri svojem delu ravnam v skladu z etičnima kodeksoma Slovenske krovne zveze za psihoterapijo in Društva za sistemsko psihoterapijo.

Faze psihoterapevtskega procesa

Ne glede na trajanje in razloge za vključitev, psihoterapevtski proces poteka v različnih fazah.

01

Vzpostavljanje terapevtskega odnosa in dogovorov o terapevtskem sodelovanju

Sprva je pomembno vzpostavljanje terapevtskega odnosa in dogovorov o sodelovanju (kjer se dogovorimo o načinu dela, pogostosti srečanj, načelu zaupnosti, načinu plačevanja in morebitnih odpovedih terminov).
02

Oblikovanje terapevtskih ciljev

Naslednja pomembna faza je definiranje terapevtskih ciljev, kjer je delo prilagojeno vsakemu posamezniku. Cilje se oblikuje glede na morebitne težave, s katerimi se oseba srečuje in glede na to, kaj si želi doseči. Ker pa se naše okoliščine vse skozi spreminjajo, se lahko spreminjajo tudi izzivi in naši pogledi na želeno prihodnost. Zato se k oblikovanju ciljev vedno znova vračamo in preverjamo, kaj se je morda spremenilo.
03

Terapevtsko delo

Glede na zastavljene cilje je tudi terapevtsko delo prilagojeno vsakemu posamezniku. Skupaj raziskujemo, kaj so viri osebe in kateri so načini, kako rešitve realizirati.
04

Zaključevanje psihoterapevtskega procesa

Ko človek želene cilje doseže in ni več potrebe po dodatni podpori in pomoči, se odločimo za zaključevanje psihoterapevtskega procesa. V tej fazi ponovno pregledamo, kaj je posameznik uspel doseči, kaj so novi načini, ki jih je vnesel v svoje življenje in skrbimo za stabilizacijo sprememb. Tako posameznik zaključi psihoterapevtski proces z novimi orodji, ki mu pomagajo pri soočajo z vsakodnevnimi izzivi v življenju.

»Ne ustraši se, če napreduješ počasi. Boj se, če obstaneš na mestu.«

Kitajski pregovor

Ana Jagrič

Pozdravljeni, moje ime je Ana Jagrič. Več kot desetletje se ukvarjam s psihoterapevtskim delom, kjer združujem svojo strast do raziskovanja človeške psihe z globokim spoštovanjem do vsake zgodbe posebej.

Moje delo temelji na veri v to, da ima vsak od nas v sebi skrito moč za spremembo in rast. Skozi leta sem spoznala, da je ključ do osebne preobrazbe pogosto skrit v naših lastnih zgodbah in izkušnjah. Zavezana sem k temu, da vam pomagam odkriti in izkoristiti to moč.